Tüp Bebek Tutması İçin Yapılması Gerekenler

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin çare olarak başvurduğu yöntem tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek yöntemini kullanarak bebek sahibi olmak çok da kolay değildir. Birçok çiftte defalarca deneme sonrası hamilelik başlar. Bunun sebebi laboratuvar ortamında oluşturulan embriyonun kadın rahmine aktarıldığı zaman rahme tutunmamış olmasıdır. Durum böyle olunca defalarca denemeler yapılır. Birçok kişi de yani bu tedaviyi gören kişiler embriyonun rahme tutunmasını kolaylaştıracak yollar arar. İnternet’te yazan yazılardan faydalanır. Bu yazıda eğer kafanızda tüp bebek tutunması için ne yapmanız gerektiği detaylı bir şekilde bulacaksınız. Ama öncelikle embriyo tutunmasının ne olduğundan bahsedelim.

Embriyo Tutunması

Kadın ve erkekten alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilip embriyo oluşturulur. Oluşturulan bu embriyo anne rahmine transfer edilir. Embriyo tutması da bu süreçten sonra başlar. Embriyo anne rahmine tutunup. Fakat tutunmadığı zamanlarda olur. Bu durumu embriyo kalitesi ve rahmin alıcılık durumuyla ciddi anlamda ilişkilidir.

Embriyonun Tutmama Sebepleri

  • Genetik problemler,
  • Anne yaşının fazla olması,
  • Anatomik bozukluklar,
  • Bağışıklık sorunu,
  • Hormonların bozuk olması.

Embriyo Tutma Şansını Arttırma Yolları

Gebelik testi yapılına kadar mümkün oldukça az hareket edin. Ağır eşyalar kaldırmayın. Stresten olabildiğince uzak durun. Özellikle embriyo tutmazsa korkusu ile kendinizi strese sokmayın. Kendinizi bu konuda rahat bırakın düşünmemeye çalışın. Bunun için aklınıza ya tutmazsa gibi bir soru gelirse olumlu düşünüp strese girmeyi engelleyin. Hatta çalışan bir anne adayı iseniz işten bir süre izin alabilirseniz çok faydalı olur. Çok cinsel ilişkiye girmekten mutlaka kaçının hatta cinsel ilişkiye girerseniz ilişki sırasında ani hareketlerden uzak durun. Özellikle transfer işleminde sonra ilk 3 gün cinsel ilişkiden uzak durun. Aşırı derece spor yapmayın bu rahim kaslarının kasılmasına sebep olabilir. Beslenme şeklinize dikkat edin. Hamile kalmaya çalışan bir kadın gibi değil sanki hamileymiş gibi beslenin. Sigara kullanıyorsanız kesinlikle bırakın ki zaten sigarayı transfer işleminden önce de kullanmıyor olmalısınız. Tükettiğiniz besinlerin, protein ve lif içeren besinler olmasına özen verin. Sigara gibi kahveden de uzak durun. Ki alkolü demedik bile sigara yasak olduğu gibi kesinlikle alkolden de uzak durmak zorundasınız. Çok sıcak ortamlardan uzak durun. Yani banyoda kullandığınız su ısısı sıcak olmamalı. Ilık bir su ile banyo yapmalısınız.