Tüp Bebek Tutma Belirtileri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi yaptıranların birçoğu son aşamalarda çok heyecanlanırlar. Çünkü gebelik testinden önce tüp bebeğin tutup tutmadığını bilmek isterler. Bu yazıda bunlardan bahsedeceğiz.

Gebelik Testi

Bu testten sonra herhangi bir belirti gösterilmesi beklenmez. Yani olumlu veya olumsuz sonuç almadan önce bir belirti görülmesini pek beklememelisiniz. Gebelik testlerinin yanılma payı olduğu için bunun dışında başka testler de yapılmaktadır.

İdrar Testi

Bu test kan testinden önce yapılması daha uygun görülür. Ayrıca gebelik testindeki yanılma payı bu testte de vardır fakat gebelik testinden sonra 2 adet onaylama testinden birisi olarak kabul edilir. Pek bir belirti göstermeyen bir test olmakla birlikte bazen sadece kan testi yapılarak bu test yapılmaz.

Kan Testi

Kan testi belirtilerin görülebileceği bir testtir. Ama bu testte de yanılma payı vardır. Yani olumlu sonuç alsanız bile bu olumlu olmayabilir. Yine de yukarıdaki idrar ve gebelik testinin onaylayıcısı olarak kabul edilmektedir. Kan testlerinden sonra negatif çıkarsa herhangi bir belirti gözükmez negatif durumlarda pek yanılma payı olmaz. Ama pozitif durumda kişide bazı bel ağrıları ve kusma gibi şikâyetler oluşabilir. Bunlar normaldir. Bebeğin tutunma belirtileridir. Eğer bu belirtiler gözükmeden pozitif çıktıysa hemen üzülmenize gerek yok. Bazı insanlarda da bu belirtiler gözükmeden kan testi pozitif çıktığında bebek tutunması gerçekleşiyor.

Bu testlerin dışında bir de hormon testi vardır. Bu hormonlar 5ml. ve üzerinde ise gebelik gerçekleşmiş demektir. Yukarıdaki testlerin yanında bunu da deneyebilirsiniz. Zaten doktorunuz size önerecektir.