Tüp Bebek Transferi Sonrası Kanama

Tüp bebek tedavisi ile birçok kişi isteğine ulaşmıştır. Ancak bu isteklerine ulaşmadan önce bazı durumlarla karşı karşıya kalacaklardır. Örneğin tüp bebek transferinden sonra kanama meydana gelebilir. Bu yazıda bu kanamadan bahsedeceğiz.

Embriyo Transferinden Sonra Kanama Nedir?

Bu kanama başlıkta da yazdığı gibi embriyo transferinden sonra oluşur. Kanamaya luteal faz adı verilmiştir. Luteal faz kanaması hamilelik testinde önce meydana gelir ve kişilerde korku oluşmasına neden olabilir. Bu kanama tüp bebek tedavilerinin %5-50’sinde görülmektedir. Bu kanama kişiden yumurta toplandıktan yaklaşık bir hafta sonra görülebilir. Kişiler bu kanamayı görünce başarısızlığa uğradıklarını düşünmemelidirler. Bunun için çok erkendir. Yani hala gebe kalma ihtimalleri vardır. Öncelikle bir uzmana danışmalı ve konu hakkında daha fazla bilgi almalıdırlar.

Luteal Faz Kanamasında İlacın Etkisi

Bu kanamadaki asıl etken ilaçtır. Tüp bebek tedavisinin ilk başlarında yumurtalıkları uyarmak için bu ilaçlar kullanılır. Böylece daha iyi bir tedavi geçirmiş olursunuz. Eğer bu tedavide bazı yanlışlıklar oluştuysa luteal faz kısalabilir. Bu nedenle luteal faz kanaması meydana gelir.

Bu kanamaların yaşanmaması için luteal faz destek ilacı kullanılabilir. Ancak bunu doktorunuz ile konuşarak ne zaman ve nasıl bir miktar kullanacağınızı konuşmalısınız. Doktorunuz size bu ilaç hakkında bilgi verir ve olumlu-olumsuz tüm yanlarını anlatır. Sizde buna göre karar verirsiniz.

Tüp Bebek Transferi Sonrasında Kanama Görülürse Ne Yapılmalıdır?

Embriyo transferinden sonra eğer bir kanama görürseniz panik yapmamalısınız. Ayrıca korkup ilaçları bırakmak gibi de bir hata yapmamalısınız. İlk olarak bir uzmana başvurmalı ve yapacaklarınız hakkında detaylı bilgiler almalısınız. Doktorunuz söyleyene kadar ilaçları kesinlikle bırakmamalısınız.