Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek tedavisi günümüzde sıkça kullanılan bir tedavidir. Bu tedavi de insanların aklında bazı soru işaretleri bırakabiliyor. Bu yazıda sizlere bu soru işaretlerinden birisi olan kaç gün süreceğinden bahsedeceğiz.

Tüp Bebek Tedavisinin Süresi Kişiden Kişiye Değişir Mi?

Bu tedavi ana hatlarıyla herkeste aynı olmakla birlikte bazı yerlerde kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bir kişide bazı rahatsızlıklar veya istisna durumlar olması durumunda bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Bunların haricinde her normal kişide çoğunlukla aynı sürede tedavi uygulanır.

Tüp Bebek Tedavisi Süreleri

Tüp bebek tedavisinin süreleri şu şekildedir:

-Tüp bebek tedavisinde ilk aşama tedavi zamanlarını belirlemektir. Bu aşamada doktor ile birlikte karar alınır ve bunun uygulanması sağlanır. Bu aşama 1 günden fazla sürmez. Ancak bazı araştırmalara gerek duyulduğunda uzayabilir.

İkinci aşamada ilaç uygulaması yapılır. Yaklaşık 15 gün boyunca tedavi olacak kişiye ilaçlar verilir ve kullanılması sağlanır. Bu aşamada 15 günü geçebilecek durumlar oluşabilir. Bu durumları size doktorunuz bildirecek ve buna uygun tedaviler uygulanacaktır.

Üçüncü aşama bu aşamalara göre daha kısadır. Yaklaşık 30 dakika kadar sürer. Tedavi olacak kişiden yumurta toplanır. Bu aşamadan sonra istisna durumlar dışında kişinin hastanede tutulması istenmez. Kişi evine gidebilir.

-Kişi evinde iken döllenme aşaması yapılır. Bu aşama laboratuvarda gerçekleşir ve dikkatlice yapılır. Döllenme aşaması bittikten sonra döllenen yumurtalar inkübatörde saklanır.

-Bu aşamalardan sonra en kısa sürecek aşamaya geçilir. Bu aşama için yumurtalar toplandıktan sonra 2-3 gün beklenmelidir. Bekleme işlemi bittikten sonra kişi tekrar gelir. Burada kişinin rahmine döllenen yumurtalar yerleştirilir. Yaklaşık 5 dakika sürer. Daha fazla süren durumlar olabilir fakat 10 dakikadan fazla süren bir durum çok az görülmüştür.

-Yumurta yerleştirildikten sonra tedavi olan kişi yaklaşık 4 saat hastanede bekletilir ve incelenir. Eğer kötü bir durum gözlenmezse evine gönderilebilir. Aksi durumlarda hastanede kalması istenebilir. Kişi eve gönderildikten sonra bir iş yapmamalı ve o günü dinlenerek geçirmelidir.

-Tüm bu aşamaların sonunda kişi 12 gün boyunca tekrar gitmemelidir. 12 gün geçtikten sonra ise tekrar gidilerek gebelik testi yapılır. Eğer test sonuçları olumlu çıkarsa tekrar randevu alınarak bebeğin kalp atışları dinlenir. Bu randevu ve ileride olacak randevularda bebeğin ve annenin bu durumu en iyi şekilde geçirebilmesi için tedaviler uygulanır.

 Tüp Bebek Tedavisine Adetin Kaçıncı Günü Başlanır?

Tüp bebek tedavisinde adetten sonra çok beklemeden başlanır. Adetin olduğu gün 1. gün olarak kabul edilir ve tüp bebek tedavisine 2. ya da 3. günde başlanır. Bundan sonra da yukarıda belirttiğimiz gibi 15-17 gün gibi bir süre içerisinde tüp bebek tedavisinde olumlu sonuç alınana kadar tedaviler uygulanır. Olumlu sonuç alındıktan sonra incelemelere devam edilir.