Tüp Bebek Tedavisi İle Cinsiyet Seçimi Yapılır Mı?

Tüp bebek anneden gelen yumurta ile babadan gelen spermin laboratuvar ortamında birleşmesiyle oluşur. Laboratuvarda embriyo oluştuktan sonra anne karnına koyulur ve normal bir şekilde büyümeye devam eder. Bu işlem günümüzde sıkça duyulan bir işlemdir. Ayrıca bebeğin cinsiyetinin seçilip seçilemeyeceği de merak konusu olmuştur. Bu yazıda size bundan bahsedeceğiz.

Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçmek mümkündür. Bunun için bazı işlemler yapılır. Bu işlemler doktor kontrolü altında gerçekleşir ve çok detay içerir.

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Belirleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk olarak doktora gitmeli ve bunu belirtmeniz gerekir. Sizin için gerekli şeyler hazırlanır ve bunun için bir sistem oluşturulur. Ardından şu işlemler uygulanır:

-İlk olarak anne adayının 21. adet gününde ilaç verilir. Bunun ile baskı yapılması sağlanır.

-Bu işlemin ardından yaklaşık 10 gün sonra tekrar adet olduğunda adetinin 3. gününde yumurta hücreleri çoğaltılır. Bu işlem iğneler ile başlar.

-Her anne adayına aynı dozda iğne uygulanmaz. Bu anne adayının yaş ve kilo gibi değişken özelliklerine bağlı olarak değişir. Aynı zamanda doktor denetiminden geçer ve yanlış uygulama olma ihtimali olabildiğince azaltılır.

-Bu işlemler sonunda çeşitli tedaviler ve gözetimler ile beraber cinsiyet belirlemede dikkatli davranırlar.

Bu işlemleri özel doktorunuz ile başlatabilirsiniz. Ancak bu doktorlar Türkiye’de olmamalıdır. Çünkü Türkiye’de doğum öncesinde cinsiyet belirlemek yasal değildir. Bu yüzden bu işlemlerin hiç birini Türkiye’de yasal yollardan yaptıramazsınız. Bazı ülkelerde bu işlemler uygulanıyor fakat gerekli bir sürü belge isteniyor. Ayrıca Türkiye’de yaşıyor ve bunu yaptırmak istiyorsanız bu çok daha zordur. Çünkü tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleyen ülkelerin çoğu kendi vatandaşı olmasını zorunlu kılıyor. Ayrıca bu işlem için fazla paralar isteniyor.

Cinsiyeti Belirlemek Uzun Sürer Mi?

Cinsiyet belirleme işlemini yapmak için sizi daha fazla bekletmezler. Tüp bebek tedavisi süresince cinsiyet belirleme konusunda da ilgilenirler. Yani tüp bebek tedavisi ile doğru orantılı bir şekilde devam ederler. Ayrıca sizden birkaç gün istemelerinde bunun bir sorun olduğu düşünmeyin. Sizin ile konuşmak ve daha iyi bir çalışma yürütmek için bu zamanı sizden istemiş olabilirler.