Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Tüp bebek tedavisi için doktor ile beraber çeşitli günler belirlenir. Bu günlerde tedavi yapılır ve tüp bebek tedavisi için tüm işlemler yerine getirilir. Ancak bunları yaparken kafada bazı sorular oluşabiliyor. Bu sorulardan biri olan tüp bebek tedavisi adetin kaçıncı günü yapılır sorusuna bu yazıda cevap vereceğiz.

Öncelikle bunun için iki seçenek vardır. Doktorunuz ile görüşerek bunu kendiniz seçebilirsiniz. Doktorunuz size bu durumlar hakkında bilgi verecek ve daha kolay bir karar almanız için yardımcı olacaktır.

1.Seçenek: Kısa Protokol

Bu seçenek diğer seçeneğe göre daha kısa sürdüğü için kısa protokol adını almıştır. Bu seçenekte adetin 2. ya da 3. gününde tedaviye başlanır. Eğer bu seçeneği seçerseniz en geç 17 güne kadar beklersiniz. Yani olumlu veya olumsuz sonuç alana kadar en fazla 17 gün geçer. Bu günlerden sonra gebe kalınıp kalınmadığına bakılarak tedavilere devam edilir.

2.Seçenek: Uzun Protokol

Bu seçenek diğer seçeneğe göre daha uzun sürmektedir. Bu simi de bu yüzden almıştır. Bu seçenekte adetin 21. günü tedaviye başlanır. Tedaviye başladıktan sonra tedavi yaklaşık 3-3,5 hafta devam eder. Bu sürenin sonunda diğer seçenekte olduğu gibi gebe olup olunmadığına bakılır. Daha sonra buna bağlı olarak tedavilere devam edilir veya bırakılır.

Sonuca Göre Karar Değiştirilir Mi?

Bu sorunun cevabı çoğu yerde bulunmaz. Soruyu biraz daha açacak olursak şöyle özetlenebilir: İlk tüp bebek tedavisinde adetin 3. günü başlamayı tercih ettim. Daha sonra tüp bebek tedavisi olumsuz sonuç verdi. Dondurulan yumurtalar ile tekrar tedaviye başlamak istiyorum. Bu tedavide adetin 21. günü başlayabilir miyim?

Bu sorunu cevabı basittir. 2. denemede diğer seçtiğiniz günlere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Farklı bir seçenek seçebilirsiniz. Bu seçimden sonra doktorunuz ile yine bir plan oluşturup tedaviye başlayabilirsiniz.