Tüp Bebek Şansı Yüzde Kaç?

Tüp bebek normal yoldan çocuğu olmayan çiftlerin çocuk sahibi olmasını sağlayan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi sayesinde anne baba olan belki de senelerdir istediği çocuğu kucağına alabilen birçok çift bulunmakta. Fakat bunun tüp bebek tedavisi ile senelerdir, defalarca denemeye rağmen anne baba olamayan çiftlerde bulunmaktadır. Bunun sebebi embriyonun rahme tutunmamış olmasıdır. Durum böyle olunca tüp bebek tedavisinin başarı oranı birçok çiftin aklına soru işareti oluşturur.

Tüp Bebek Tedavisi Başarısı İle İlgili Çok Sorulan Sorular

  • Tüp bebek başarı oranı nedir?
  • Tüp bebekte her denemede başarı oranı düşer mi?
  • Tüp bebek başarı oranı nasıl artırılır?
  • Tüp bebekte başarı oranını neler etkiler?

Bu soruların hepsi tük bebek tedavisi görmüş veya görecek her çiftin aklına gelen sorulardır. Uzatmadan merakınızı giderelim.

Tüp Bebek Başarı Oranı Yüzdesi

Şu an verilen istatistiklere göre tüp bebek başarı yüzdesi hâlâ yüzde yüze ulaşamadı. Yaklaşık olarak oran yüzde 30-45 arasında oluyor. Özellikle ilk denemede bu oran daha düşük olabiliyor. Hatta bazı durumlarda bu oranın %5’lere kadar düştüğü oluyor. Aslına bakılırsa bu oranın düşük olma sebepleri çiften çiftten değişiyor. Çünkü birçok sebep bu başarı oranını etkiliyor.

Tüp Bebek Başarı Oranına Etki Eden Faktörler

  • Anne adayının yaşı: Yaş olarak 35 yaş altı kadınlarda tüp bebek tedavisinin başarı oranı %47 iken 35 yaş üstü kadınlarda bu oran %38’e kadar düşüyor. Yaşı 40 veya 45 arası olan kadınlarda ise bu oran %5’lere kadar düşebiliyor.
  • Yumurta sayısı ve kalitesi: Tüp bebek tedavisi uygulanırken yumurta sayısının artması için hormon iğneleri yapılır. Bunun sebebi ne kadar çok yumurta olursa kalitesi o kadar çok yumurta elde edilmiş olur. Yani yumurta sayısı veya kalitesinin düşük olması tüp bebek tedavisinin başarı oranını düşürür.
  • Spermlerin durumu: Spermler az veya sperm hücrelerinin bozuk olması yine tüp bebek tedavi yüzdesini düşürür.
  • Tüplerin tıkanık olması: Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen en etkili faktörlerden birisi de tüplerin tıkanıklık durumudur.

 Tüp Bebek Tedavisinde Sonraki Denemelerde Başarı Oranı Düşer Mi?

Birçok kişi tarafından böyle bilinse de bu yanlıştır. Sonraki diğer denemelerde başarı yüzdesi düşmez. Aksine birçok kişide 2. veya 3. denemede başarı oranı %95’lere kadar çıkabiliyor.