Tüp Bebek Öncesinde Herhangi Bir Diyet Uygulamalı Mıyız?

 

Tüp bebek tedavisinde başarılı bir sonuç almak için birçok şey gerekir. Bunlardan biri sağlıklı bir birey olmaktır. Ne kadar sağlıklı bir vücuda sahip olursanız tüp bebek tedavisinden olumlu bir sonuç almanız kolaylaşacaktır. Bu yazıda nasıl sağlıklı bir vücuda sahip oluruz, diyet yapmalı mıyız gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bir Diyet Programına Göre Mi Hareket Edilmelidir?

Herhangi bir diyet programına göre hareket etmenize gerek yoktur. Sadece düzenli ve sağlıklı bir yaşam ile tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alabilirsiniz. Bu düzenli ve sağlıklı yaşam aşağıda belirtilen şeyleri uygulayarak sağlanabilir.

Düzenli Ve Sağlıklı Bir Yaşam

-İlk olarak sigara kullanıyorsanız bunu kesinlikle bırakmalısınız. Sadece bırakmakla olmaz. Sigara içilen yerlerde de durmamaya özen göstermelisiniz.

-Kilonuza da dikkat etmelisiniz. Bir doktor yardımı ile ideal kilonuzu belirlemelisiniz. Bu ideal kilodan çok fazla veya çok az bir kiloda olursanız başarı şansınız düşecektir.

-Balık yemek çok önemlidir. Haftada 3 defa balık tüketirseniz bunun size yardımı olacaktır. İçindeki protein, mineral ve omega3 ile tedavinizde size büyük bir fayda sağlayacaktır.

-Günde 2-3 litre su tüketmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Bu su tüketimini hem tüp bebek tedavisi öncesinde hem de tüp bebek tedavisi sonrasında uygulamalısınız. Çay gibi içeceklerde su bulunduğu için bunları su yerine saymamalısınız. Sade şekilde suyu tüketmelisiniz.

-Kuru baklagiller de tüp bebek tedavisinde yardımı dokunacak yiyeceklerdir. Bunlardan haftada 3 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

-Çay ve kahveyi çok fazla içmemelisiniz. Kahveyi bırakabiliyorsanız tamamen bırakmalısınız. Çay ona göre daha az zararlıdır fakat illa da içmek istiyorum diyorsanız çok açık şekilde içmelisiniz.

-Kola gibi içinde asit bulunan içecekleri kesinlikle içmemelisiniz. Bunlar sizin ve tüp bebek tedavisi için çok zararlı içeceklerdir.

Uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Yaşınıza göre uygun olan saat kadar uyumalısınız. Ayrıca sabaha kadar oturup öğlene kadar yatmamalısınız.

Düzenli Ve Sağlıklı Bir Yaşamım Olmasın Rağmen Olumsuz Sonuç Aldım, Bunun Nedeni Nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarının tek sebebi sağlıklı ve düzenli bir yaşam değildir. Bunun yanında yaş ve diğer bazı etkenler de başarılı olmanız için önemli şeylerdir. Yani hiçbir zaman tüp bebek tedavisinden %100 olumlu sonuç alamazsınız.