Tüp Bebek Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

Tüp bebek uygulanması için belirli bir sınır konulmuştur. Bu sınırdan sonra tüp bebek yapılabilir fakat olumlu sonuç alma oranı çok daha düşük olur. Bunun için bu sınırdan önce yapılması daha olumlu sonuçlar almanıza olanak sağlar.

44 Yaş Sınırı

Bu yaş tüp bebek oluşumu için önemli bir yaştır. Çünkü bu dönemden sonra kadınlar menopoza girebilir ve tüp bebeğin oluşumunun şansı çok azalır. Menopoza girmeden önce yani bu yaştan önce tüp bebek oluşumunun oranı daha fazladır. Çoğu kişi tüp bebek istiyorsa bu yaştan önce yaptırır. Bu yaştan sonra da yaptıranlar vardır. Büyük umutlarla bekledikleri tüp bebekleri olumlu sonuçlar vermediğinde çok üzülmüşlerdir. Bunun için bu yaş sınırının bilincinde olmalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Şansınızı ne kadar arttırırsanız bebeğin oluşumu için çok daha iyi olacaktır.

44 Yaşından Sonra Kaç Kez Tüp Bebek Uygulanabilir?

44 yaş ve üstü yaşlarda toplam 3 kez tüp bebek uygulanması tavsiye edilir. Bu 3 deneme de şansın en yüksek olduğu denemelerdendir. Bu 3 deneme gebe oluşumu oranının en yüksek olduğu denemedir. Bu 3 denemede de tüp bebek olumsuz sonuçlar verdiyse umudunuzu kaybedebilirsiniz. Bundan sonra da tüp bebek denemeleri yapılabilir fakat diğerlerine göre çok daha az şans vardır. Bu yüzden bunları denemek biraz da kişisel kararınızdadır. Eğer çok istiyorsanız bunu doktor tavsiyesi ve görüşleri ile tekrardan değerlendirebilirsiniz.

Yaşlara Göre Tüp Bebek Oluşumunun Başarı Şansları

Tüp bebeklerin başarılı sonuç vermesi 30’lu yaşların altında iken daha fazladır. Yaş ilerledikçe bu daha da azalır. Yaşların aralıklarına göre tüp bebeklerde başaralı sonuç alma şansları şu şekildedir:

-30’lu yaşların altındaki kişilerde tüp bebeğin başarılı sonuç vermesi %60’a kadar çıkabilir. Özel durumlar haricinde bu yüzdenin üstüne çıkılması çok zordur.

-Yaşı 35 olan kişilerde %60’lık oran %40’lara kadar düşmektedir. Bu azalmanın nedeni yaş ilerlemesidir. Bu yaşlarda da özel durumlar haricinde bu yüzdenin üstüne çıkılması zordur.

-Yaşlar ilerleyip 40’a kadar geldiğinde başarı şansı epey düşüş gösteriyor. Bu yaşta tüp bebek oluşumunun başarı şansı %15’tir. Bu yüzde çok düşük olduğu için insanları karamsarlığa sürükleyebilir fakat doktor tavsiyesi ile her şey oluşturulup başarılı bir sonuç almanız mümkündür.

Yukarıda belirtilen oranlar tedaviyi ilk kez deneyecekler içindir. Yani birkaç kez denemiş fakat olumlu veya olumsuz sonuçlar alan kişilerin başarı şanslarını doktorlar belirleyebilir. Ayrıca bu oranlar bazı durumlarda kişiden kişiye de değişiklik gösterebilir.

Bu oranlara bakılarak ileriki yaşlarda bir kişi gebe kalmış olabilir. Fakat bu iş orada bitmiyor. Kişide bulunan bazı sorun ve rahatsızlıklar sonucu başarılı doğum gerçekleşmeyebilir. Erken doğum ve ölü doğum gibi sonuçlar karşınıza çıkabilir. Bu durumlarda şans oranlarını bir doktor ile beraber belirlemeli ve oluşabilecek durumları göz önünde bulundurmalısınız.