Tüp Bebek İçin Sperm Kaç Günlük Olmalı?

Tüp bebek ile tedavi olacak kişilerin aklına bir sürü soru takılır. Bunlardan birisi de tüp bebek için spermin kaç günlük olacağıdır. Bu yazıda bu soruyu cevaplandıracağız.

Spermin Kaç Günlük Olacağını Belirleme

Spermin 1 günden daha fazla bekletilmemesi önerilir. Bazı doktorlar hemen ve hızlı bir şekilde isterken bazı doktorlar 1 günü geçmesin de ne olursa olsun kafasında olabilirler. Ama çoğu doktor hızlı bir şekilde spermin alınmasının daha iyi olacağını size iletecektir.

Bunun için tüp bebek tedavisinin ilk aşaması olan doktor ile görüşme bölümünde bu sorunun cevabını alabilirsiniz. Doktorunuz ile görüşmede doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir. Aynı zamanda tüp bebek tedavisinin zamanını belirleyecektir. Bu sırada spermin kaç günlük olacağını da size söyleyecektir. Eğer bunu söylemeyi unutursa siz sorabilirsiniz.

Spermler Nerede Alınır?

Spermler doktor kontrolünde hastane ortamında alınır. Bu aşamada çoğu kişi evde yapıldığını düşünebilir ama bu yanlıştır. Hastane ortamında alınarak hemen işlemlere başlanması daha iyi ve gereklidir.

Sperm Alınma Döneminden Önce Cinsel Perhiz Gerekli Midir?

Sperm alınma döneminden önce perhiz yapılması gerekir. Bunun günü çok fazla değildir. 1 haftadan fazla perhiz yapılmamalıdır. Çoğu kişi bu süreyi 2-4 gün arası olarak yapıyor. Ancak bunu kendi başınıza belirlememelisiniz. Doktorunuza danışarak bu süreyi en ideal şekilde ayarlayabilirsiniz.