Tüp Bebek Gebelik Hesaplama

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler var. Bu durumda kadın ve erkekten alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi sonucu tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olunuyor. Günümüzde tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olan birçok çift bulunmakta. Durum böyle olunca tüp bebekle ilgili birçok soru ortaya çıkıyor. Bu sorulardan birisi de tüp bebekte gebelik başlangıcının ne zaman başlayacağı sorusu oluyor. Durum böyle olunca bu sorunun cevabını öğrenmek için yazılar yazılıyor. Aşağıda tüp bebek gebelik hesaplaması ile ilgili birçok detaydan bahsedeceğiz.

Gebelik Hesaplama Ne Zaman Başlar

Doğal yoldan oluşan gebeliklerde gebelik son adet tarihine göre hesaplanır. Kadının son adet olduğu gün gebeliğin ilk haftasının başlangıcı olarak kabul edilir. Fakat tüp bebek tedavisinde gebeliğin ilk haftası son adet gününe göre değildir. Laboratuvar ortamında döllendirilme sonucu embriyo oluşur. Bu embriyo kadının rahmine yerleştirilir. Bu işlemin adı embriyo transferidir. İşte tüp bebek tedavisinde hamilelik başlangıcı embriyo transfer gününe göre hesaplanır. Bu işlem şöyledir; transfer işleminden 2 hafta öncesinin üstüne transferin üzerinden geçen gün sayısı eklenir. Bu sizin kaç haftalık gebe olduğunuzu belirler. Fakat bu şöyledir; anne rahmine yerleştirilen embriyonun rahme tutunması gerekir. Tutunma başarılı bir şekilde gerçekleştiyse gebelik başlamıştır böylelikle hesaplama başlayabilir. Bunlara ek birçok çift transfer işleminden neden 2 hafta öncesinin baz alındığı çok merak edilir.

Transferden 2 Hafta Öncesi Gebelik Hesaplamada Neden Baz Alınır?

Normal yoldan gebelikte embriyo oluşumu 2 haftadır. Yumurta ve spermin döllenmesi için 2 hafta gereklidir. İşte tüp bebek tedavisinde de gebeliğin başlangıç haftasının transferden 2 hafta önce olmasının sebebi budur. Yani embriyo transferinden önce bir gebelik oluşmamış olmasıdır.

Ultrasonda Gebelik Haftası Farklı Çıkar Mı?

Evet, böyle bir farklılık oluşabilir. Fakat oluşan bu fark birkaç günlük bir farktır arada çok bir fark oluşmaz. Bu farklılığın sebebi ise; bebeğin ultrasondan daha küçük ya da daha büyük görünmesinden kaynaklanır. Gebelik haftası ise net olarak hem transfer tarihinden önceki 2 hafta ve ultrason sonucu ile kesinleşir.

Tüp Bebek Gebelik Belirtisi Ve Normal Gebelik Belirtileri Farklı Mıdır?

Bu sorunun cevabı hayırdır. Normal yollardan gebelik belirtileri ve tüp bebek gebelik belirtileri farklılık göstermez. Normal gebelikte oluşan baş dönmesi, yerleşme kanaması, mide bulantısı tüp bebek gebeliğinde de gerçekleşir.

Tüp Bebek Gebeliğinin Bütün Belirtileri

Genelde gebelik belirtileri embriyo rahime tutunmuş ise transfer işleminden 2 hafta sonra başlar. Belirtiler şöyledir;

  • Embriyo rahme yerleştiği zaman kılcal damarlarda kanama meydana gelebilir. Bu bir nevi yerleşme kanamasıdır. Her normal yollardan oluşan gebelikte olduğu gibi tüp bebek gebeliğinde de yerleşme kanaması olmayabilir.
  • Yine embriyo rahime tutunduğu zaman yerleşme sonucu rahimde kramplar oluşabilir.
  • Hormonlar değişir, artış göstermeye başlar.
  • Hormonların artışı ile göğüslerde şişlik ve hassasiyet başlayabilir.
  • Hormonlar ani ve etkili bir şekilde değiştiği için başlarda hafif ya da şiddetli baş ağrıları oluşabilir.
  • Gün içinde sık sık devam eden mide bulantısı ya da baş dönmesi olabilir. Bu mide bulantısı sadece sabah uykudan uyanıldığında da olabilir.

Bu belirtilerin hepsi olmak zorunda değildir. Kişiye göre farklılık gösterdiği için bazı belirtilerin ortaya çıkmadığı gebelikler de olabilir. Hatta bazen mide bulantısı, baş dönmesi sorunu günün ilerleyen saatlerinde bir daha hiç olmaya da bilir.

 

Tüp Bebek Gebelik Hesaplamada Gebelik Belirtileri Hesaba Katılır Mı?

Bu sorunun cevabı hayırdır. Gebelik belirtileri gebelik haftası hesaplamada araya katılmaz.