PGT Sonucu Kaç Günde Çıkar?

PGT yani preimplantasyon genetik tarama testi tüp bebek tedavisinde kullanılan bir yoldur. Amacı kadından ve erkekten alınan üreme hücrelerinin döllendirilmesi sonrası embriyodan alınan doku örneği ile yapılır. Bu doku örneği ile bebekte anne ya da babadan gen aktarımı ile geçebilecek bir kalıtsal hastalık olup olmadığına bakılır. Bu işlem kadından alınan yumurta ve erkekten alınan sperm hücresi rahim transferinden önce yapılır.

Doku örneğinin sonucuna göre transfer işlemi yapılır. Bu işlem ile anne ve baba adayları çocuğunun sağlıklı olup olmayacağını, herhangi bir kalıtsal hastalık taşıyıp taşımayacağını öğrenir. PGT tedavisi oldukça kapsamlı bir tedavidir. Fakat bu testi yaptıran anne ve baba adayları bu testin sonucunun ne zaman çıkacağını çok merak eder. Bir an önce bebeklerinin sağlıklı olup olmayacağını öğrenmek ister.

PGT Yaptırmanın Önemi

Preimplantasyon genetik tarama oldukça önemlidir. Fakat herkese yapılmaz. Anne ya da babanın genetik bir hastalığa sahip olduğu durumda yapılır. Ailede kalıtsal bir hastalık öyküsü oldukça önemlidir. Ayrıca sebebi belirlenmemiş şekilde kadının uzun süredir hamile kalamıyor olması durumunda da bu test yapılır. Bunlara ek olarak kadının yaşının ileri olması ya da erkeğin sperminde anormallik olması durumunda da yapılır.

Ayrıca, bir kişi kromozomların yeniden düzenlenmesini taşırsa, PGT ile hangi embriyoların normal miktarda kromozomal materyale sahip olup olmadığı belirlenebilir. Genetik hastalıktan etkilenmiş bir bebeğe sahip olma şansı %25 veya %50 olduğunda, PGT hangi embriyoların etkileneceğini veya bu hastalık için bebeğin taşıyıcı olup olmadığını saptanabilir.

PGT Sonucunun Çıkacağı Gün

Kadından ve erkekten alınan üreme hücreleri sonucu döllendirilen embriyolardan alınan doku örneğinin çıkma sonucu uzun bir süre değildir. En geç 3 gün içinde çıkar hatta 3 gün demek yanlış olur genelde sonuçlar 1 ya da 2 gün sonra çıkar.

PGT Sonucunun Hızlı Çıkma Sebebi Nedir?

PGT sonucunun hızlı bir şekilde çıkmasında ki etken kadın ve erkeğin üreme hücresi ile oluşturulan embriyonun belli bir süre zarfında anne rahmine transfer edilmesi gerektiği içindir. Yani test sonuçları için günlerce, haftalarca beklemeye gerek kalmaz.