Kaç Yumurta İle Tüp Bebek Yapılır?

Tüp bebek tedavisini yaptıracak olan insanlar hiçbir bilgi bilmeden bu yola çıkarlar ve araştırarak devam ederler. Bu bilgiler biraz doktordan biraz internetten olmak üzere kişilerin doğru bilgilenmesini sağlar. Bu yazıda tüp bebeğin kaç yumurta ile yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Tüp Bebek Tedavisinde Kaç Yumurta Kullanılır?

Tüp bebek tedavisinde birden fazla sayıda yumurta toplanabilirken rahme yerleştirilen yumurta sayısı azdır. Yumurtalar toplanırken yaklaşık 8-10 tane toplanır fakat bu sayı 35’e kadar çıkabilir. Yani kişiden kişiye değişebilen bir sayıdır.

Rahme yerleştirilirken toplanan tüm yumurtalar yerleştirilmez. 1-2 arasında yumurta yerleştirilir ve bu aşama bu şekilde tamamlanır.

Toplanan Diğer Yumurtalara Ne Olur?

Toplanan ve rahme yerleştirilmeyen diğer yumurtalar dondurulur. Eğer tüp bebekten olumsuz sonuç alınırsa isteğe göre bu dondurulmuş yumurtalar kullanılabilir. Eğer istenmezse imha edilebilir veya başka durumlar yaşanabilir. Dondurulan bu yumurtalar da rahme yerleştirilen diğer yumurtalar gibi aynı zamanda döllendirilir. Daha sonra yerleştirilmeyecek olanlar dondurulur. Yani direk olarak veya sonradan dondurulmaz.

Dondurulan Yumurtalarda Şans Azalır Mı?

Dondurulan yumurtaları kullanmak isteyenlerin aklında bu soru olabilir. Aslında cevabı çok basittir. İlk kullanılan yumurtadaki şans ile aynı şansa sahip olurlar. Yani donduruldukları için bir şans kaybetmez veya kazanmazlar. Ayrıca dondurulduğu için süre uzaması veya çeşitli durumların oluşması beklenmez. Ancak bunlar bazı istisna durumların dışındadır.

Dondurulan bu yumurtalarda şans konusunda soru olabileceği gibi cinsiyet konusunda da sorular olabilir. Örneğin insanlar dondurulan yumurtalardaki kız veya erkek çocuk genlerinden birinin baskın olabileceğini düşünebilirler. Böylece bir şey mümkün değildir. Dondurulan yumurtalar normal bir yumurtadaki gibi %50 erkek %50 kız şeklinde genler barındırır.

Cinsiyeti tek bir işlemle baskın yapabilirsiniz. Bu işlemler de laboratuvar ortamında yapılır ve Türkiye’de yasaktır. Yani bunun için yurt dışında yaşıyor olmalısınız. Kısacası Türkiye’de yaşıyorsanız çocuğunuzun cinsiyetini en baştan bilmek veya belirlemek gibi bir lüksünüz yoktur. Bu işlemler kesinlikle yasak ve cezaları ağır işlemlerdir.