İVF (in vitro fertilizasyon) Nedir?

İn vitro fertilizasyon yani tüp bebek tedavisinin diğer yöntemine verilen isimdir. Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerde uygulanıp hamilelik oluşumu sağlanır. Bu yöntem önce İngiltere’de sadece tüpleri kapalı ve hasarlı olan kadınların çocuk sahibi olması için yapılıyordu. Fakat zamanla hamile kalmaya engel olan birçok sebep için kullanılmaya başladı. İn vitro fertilizasyon yöntemi ile şu an ülkemizde hatta dünyada birçok çift bebek sahibi olabiliyor. Yani in vitro fertilizasyon işlemi kadın ve erkekten alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesidir. Döllenen yumurtadan embriyo oluşturulur ve bu embriyo kadın rahmine yerleştirilir.

İn Vitro Fertilizasyon Ne Zaman Kullanılır?

 • Tüp tıkanıklığından dolayı çocuk sahibi olunmuyorsa kullanılır.
 • Tüpleri bir nedenle hasar görmüş kadınlarda kullanılır.
 • Sperm sayısının az olması bu nedenle hamile kalınmıyorsa kullanılır.
 • Spermde yapısında bozukluk varsa kullanılır.
 • Çiftlerden birisinde ya da ikisinde de olan hamileliğe engel olan bağışıklık hastalıklarında kullanılır.
 • Sebebi saptanamamış hamileliğe engel olan durumlarda kullanılır.
 • 1 yıldır düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalınmamış olması.
 • Anne adayının yaşı ilerlediği için hamile kalmak zor olduğu zamanlarda kullanılır.

Bu maddelerde yer alan sebeplerden ötürü çocuk sahibi olamayan çiftlerde in vitro fertilizasyon yöntemi ile hamile kalınması sağlanır. Fakat bazı durumlarda in vitro fertilizasyon yöntemi uygulanamaz. Bu durumlar şöyledir;

 • Yumurtlamanın imkânsız olması, yumurtalıkların bulunmaması durumunda uygulanmaz.
 • Erkekte sperm olmaması durumunda uygulanmaz.
 • Kadında rahim bulunmaması durumunda uygulanmaz.

Bu durumlarda in vitro fertilizasyon işlemi uygulanamaz.

İn Vitro Fertilizasyon Aşamaları

İn vitro fertilizasyon tedavisi aşamalar halinde yapılan bir tedavidir. İlk görüşmeden gebelik testinin yapılmasına kadar aşamalar halinde ilerler. Bazı yerlerde ilk görüşme yani doktorla ilk konuşulduğu aşamadır. İlk görüşmede tedavi göreceğiniz yerde ki doktora fiyat sorabilirsiniz. Ayrıca doktor size önceden in vitro fertilizasyon tedavisi gördüyseniz detaylarını soracaktır. Bunun dışında 7 aşama bulunur. Bunlar;

 • Yumurtalıkların üretilmesi ya da yumurtalık sayısını arttırma olarak da geçer.
 • Folikül gelişimini izleme aşaması. Yani yumurtaların olgunlaşması izlenir.
 • Gelişen yumurta hücrelerinin toplanması. OPU işlemi olarak da geçer.
 • Toplanan yumurtalıkların erkekten alınan sperm hücresi ile döllendirilmesidir.
 • Döllenmiş yumurtanın yani embriyonun kadın rahmine yerleştirilmesidir.
 • Embriyo gelişimin incelenmesi ve gebelik testinin yapılmasıdır.

 

 İn Vitro Fertilizasyon Aşama Detayları

Bu aşamaların hepsinin ayrı ayrı önemi vardır. İlk aşamada doktorunuz baz testle ister. Bu testlerde hamile olmaya engel olan sorunlar saptanır. Erkekte sperm kalitesine bakılırken kadın da rahim ve yumurtalıkların durumuna bakılır. İkinci aşamada kadına bir hormon iğnesi verilir. Bu iğneyi kadın 8 veya 10 gün kullanması gerekir.

Bazen 10 ya da 12 gün kullanıldığı zamanlarda olur. Amaç yumurtlama zamanı geldiğinde daha kaliteli yumurta hücresi oluşmasını desteklemektir. Üçüncü aşamada hormon iğnesi sonrası yumurtaların durumu incelenir.

Yumurtaların ne kadar olgunlaştığına bakılır. Dördüncü işlem ameliyathane ortamında gelişen yumurtalıkların toplanma aşamasıdır. Beşinci aşama gelişen yumurtaların toplanması ile aynı gün yapılır. Erkek bireyden alınan sperm hücresine bakılır ve en kaliteli olan toplanan yumurta hücresine enjekte edilir.

Bu yöntem yumurtanın sperm ile döllendirilmesidir. Altıncı aşamada embriyo anne rahmine yerleştirilir. Yedinci aşamada anne rahmine yerleştirilen embriyonun gelişimi incelenir. Ve gebelik testi yapılır.

Bu bütün işlemler sonucunda anne rahmine yerleştirilen embriyonun rahme tutunması lazımdır. Rahme yerleştirilen embriyonun tutmama olasılığı da bulunmaktadır.

İn vitro fertilizasyon tedavisi özel bir in vitro fertilizasyon merkezinde yapılacağı gibi devlet hastanelerinde de yapılır. Devlet hastanelerinde bütün in vitro fertilizasyon işleminin ücretini siz kendiniz verirsiniz. Fakat SGK’ya başvurup ücretin yarısı devlet tarafından karşılanabilir. Fakat SGK’nın bu tedavi ücretini karşılaması için gerekli şartları karşılıyor olmanız lazımdır.